Kas oled mõelnud, miks väikelastel on nii palju energiat ja kuhu see energia kaob suuremaks saades?
Kas tahaksid teada rohkem pH tasakaalust ja selle tähendusest tervisele?
Kas soovid ise elada terve ja energilisena?
Kes meist ei sooviks näha välja noorem, kui ta tegelikult on ning olla kogu aeg terve, sale ning pakatada elujõust ja energiast? Tegelikult ideaalis on see looduse poolt meile kõigile ette nähtud, kuid paraku on kaasajal palju olulist ununenud. Ja just siit saavadki alguse probleemid tervisega jne. Kogu elu põhineb tasakaalul: meie keha alus-happe tasakaal (pH-tasakaal) ja tervis on omavahel otseselt seotud. Kaasaegne meditsiin tegeleb suures osas haiguse sümptomite mahasurumisega (ravimid) või tagajärgede kõrvaldamisega (operatsioon). Piltlikult võime seda võrrelda, kui sõidame autoga maanteel ja mootor hakkab äkitselt imelikku häält tegema, siis selle asemel, et kinni pidada ja vaadata, milles viga – paneme hoopis kõrvaklapid pähe ja sõidame edasi… kuni mootor ükskord kokku jookseb. Peavalu korral on küll mugav haarata valuvaigistava tableti järele; valuaisting küll selleks korraks kaob, ent me ei võta sellega ära probleemi põhjust, milleks sageli on organismi ülehappesus. Kui aga lõigata ära umbrohu pealsed, jättes juured puutumata, kasvab see peagi tagasi. Probleem võib avalduda samas kohas uuesti, või ka mujal, sageli veelgi jõudsamal kujul. Nii võib lõpuks tekkida nõiaring, kus vajatakse üha kangemaid ja suuremaid ravimidoose, ent inimene tunneb end üha haigemalt.
Dr. Robert O. Young – mikrobioloog, biokeemik, toitumisteadlane. Dr. Young on andnud välja mitmeid raamatuid, s.h. „One Sickness, One Disease, One Treatment“ ja „The pH-Miracle“ (“pH-ime“, 2009). Ta on põhjalikult uurinud raku olekuid, kuidas need omavahel organiseeruvad ja disorganiseeruvad, samuti toidu mõju rakkudele (s.h. eri dieedid). Aastatepikkune töö viis ta põhjapanevate järeldusteni, mida nimetab ise Uueks Bioloogiaks (New Biology). Selle põhisõnum on järgmine: „On olemas vaid üks haigus – see on keha ülehappesus; meie eluviis, toitumine ja mõtlemine“. Kiirest elutempost tingitud pidev stressis olek, vale toitumine, elukeskkonna mürgid (autode heitgaasid, kemikaalid, elektromagnetlained), ravimid ja negatiivsed mõtted/tunded põhjustavad kõik happelist reaktsiooni kehas. Inimese keha koosneb 70 % veest ja selleks, et säilitada optimaalne tervis, peab nende vedelike pH olema 7,365 – 7,4 (nii nagu on ette nähtud optimaalne kehatemperatuur ~36,8 ° C). Ülehappesuse puhul puudub kehas tasakaal ja rakud ei saa normaalselt funktsioneerida. Toit, mis on tugevalt happeline, nt. mis sisaldab suhkrut, töödeldud teravilja ja liha, alkoholi ja kofeiiniga jooke (kohv, must ja roheline tee), samuti paljud gaseeritud joogid, on peamine ülehappesuse põhjustaja kehas. Piltlikult võib seda võrrelda autokütusega – kui sõidame ühtelugu kehva bensiiniga, siis mootor kulub palju kiiremini läbi, kui kasutaksime kvaliteetset kütust.
Kui rakud on pideva happerünnaku all, on nad püsivalt põletikulises seisundis ja keha peab tegema mitmekordset tööd, et ta suudaks funktsioneerida. Tekivad kõrvalproduktid – happed – ja mitmesugused mikroorganismid (bakterid, pärm, seened), mis kõik mürgitavad keha ja loovad sümptomeid, mida nimetame haiguseks.
Ülehappelise keha peamised sümptomid on:
- Energiapuudus, pidev väsimus;
- Kaaluprobleemid (üle- ja alakaal);
- Sagedased külmetushaigused ja infektsioonid;
- Närvilisus, ärrituvus, tähelepanu-, ärevus- ja meeleoluhäired;
- Unehäired;
- Nõrgad küüned, kuivad ja elutud juuksed (kõõm), kuiv nahk;
- Nahaprobleemid (akne, allergia, psoriaas);
- Peavalu;
- Liigesevalud või artriit;
- Närvi- ja lihastevalud;
- Valulik ja ebareeglipärane menstruatsioon, tsüstid;
- Osteoporoos;
- Jalakrambid ja spasmid;
- Gastriit, maohaavandid;
- Hammaste lagunemine;
- Kroonilised hingamisteede haigused (kuiv köha, astma);
- Seenhaigused.
Ürgaja inimese elu erines suuresti kaasaja inimese omast. Seda mitte ainult ümbritseva keskkonna või eluviisi tõttu, vaid ka toidu poolest. Söödi kõike, mida loodus pakkus ja kätte sai ning valdavalt oli see taimetoit (lehed, võrsed, marjad jne). Kõik toiduks tarvitatu oli värske ja see läks käiku suures osas naturaalsel kujul. Igasugune töötlemine vähendab toidu toitaineväärtust ja ületöötlemine tapab toidu. Nii peab keha tegema mitmekordset tööd, et surnud toiduained uuesti ellu äratada või toime tulema ebasobivate toidukombinatsioonidega (mistõttu väsimus peale sööki!). Kui sööme nt. värsket kurki, idusid või salatit, tunneme peale söömist hoopis rohkem energiat.
Muutes aluseliseks oma keha, ei muutu paremaks ainult meie füüsiline tervis, vaid samuti paraneb meeleolu, meil on rohkem energiat ja elu saab hoopis teise kvaliteedi. Erinevad toitumisteadlased soovitavad süüa päevas vähemalt 5-9 portsjoni värsket puu- ja juurvilja, et varustada keha vajaliku vitamiini- ja mineraalainete kogusega. Lisaks tuleb juua piisavalt puhast vett, et keha saaks end jääkainetest vabastada ja tarbida tervislikke rasvasid (oomega-3, 6, 9). See toit peab mõistagi olema värske, orgaaniliselt kasvatatud ja pärit soovitavalt samast kliimavöötmest. Tänapäeval, kus elutempo on väga kiire ja sageli tuleb süüa nö. käigu pealt, ei ole sellise dieedi järgimine praktiliselt võimalik. Samuti pole mitte igaühel oma aiamaad või põllulappi, kus rohelist kraami ise kasvatada saaks. Just kaasaja inimese vajadusi ja võimalusi arvestades koostas Dr. Young toidulisandid, mida seob ühine nimi – InnerLight (SuperGreens jne). Erivevalt paljudest teistest turul pakutavatest loodustoodetest on see superenergiseeritud, nö. elus toit (kuivatatud madalal tempera-tuuril, mis säilitab taime elujõu ja kõik vitamiinid, mineraalained). (Märkus: InnerLighti firmat ja nimetatud toodet kahjuks enam ei eksisteeri, kuid oma pere jaoks oleme pika otsimise järel leidnud sobiva asenduse, mis on enam-vähem sarnase toimega. M.S.)
Kõigel siin maailmas on mingi elektriline laeng ja sagedus – meie keha ja toit ei ole siin erandid. Keha lagundab toidu toitaineteks, et rakud neid kasutada saaksid. Ja need toitained omavad ka toiduga sarnast laengut ja sagedust, mitte kehaga sarnast. Kõige kõrgemalt laetud osakesed on kolloidid, mis on saanud oma energia otse päikeselt. Mida lähemal on toit oma algsele olekule, siis kui see sai päikeselt energiat , seda rohkem energiat see toit sisaldab. Värsked nisuidud omavad väga kõrget loomulikku energiataset – kuid kui samad täiskasvanud taimed kuivatatakse, jahvatatakse, töödeldakse ja valgendatakse jahuks, siis need kaotavad tohutul hulgal toitaineid ja enda kolloidse laengu. Mõelgem sellele: millist toitu süüakse meie ühiskonnas rohkem, kas töödeldud või värsket?
Teadlased on teinud kindlaks, et mida kõrgem on toidu enda energia-sagedus, seda paremini toetab see elu ja energiat. Meie kehad vajavad minimaalselt energiat 70 MHz, et optimaalselt funktsioneerida (Hertz näitab täisvõngete arvu sekundis; kvantfüüsika järgi eraldades mingi aine vähimateks osadeks, siseneme maailma, kus kõik olemasolev on vaid osakesed ja võnkumised). Toored, orgaaniliselt kasvatatud köögiviljad on keskmiselt sagedusega 70-90 MHz, tavaline võileib aga 3-7 MHz. Toites keha kõrge sagedusega toidu ja/või toidulisanditega, aitab see tõsta raku potentsiaali, andes vajaliku energia ja tervise.
Mõned näited erinevate sageduste kohta meis ja meie ümber:
LILLED, IDUD, VÕRSED, ORAS > 250 MHz
PUHTAD EETERLIKUD ÕLID (nt doTERRA), SUPERGREENS
VITAALNE ENERGIA 100 MHz
VAJALIK MINIMAALNE ENERGIA 70 MHz
TÜÜPILINE DIEET 50 MHz
VITAMIINID (TABLETTIDENA) 10 MHz
HAMBURGER, VORSTIVÕILEIB 3-7 MHz
SURM 0 MHz
Tervelt funktsioneerivad organid (süda, magu) ~70 MHz, vähk levib ~40 MHz
Meie kehad koosnevad suures osas veest ja seepärast on väga oluline ka juua piisavalt puhast vett, et rakkudes oleks piisavalt hapnikku ning keha saaks normaalsel viisil funktisoneerida ( sh jääkainete väljutamine). Parim vesi on elus vesi (võetud allikast, mägiojast vms), mis sisaldab samuti palju vajalikke mineraalaineid. Selle sagedus on samuti kõrge, üle 100 MHz. Järgmisel kohal oleks kaevuvesi. Pudelivett ei soovita, see on surnud ja sisaldab säilitusaineid, kui ei ole valikut, siis eelistada klaaspudelis ja kohalikku tootjat. Klooritatud vesi on mürgitatud vesi, seda kindlasti toidutegemiseks ja joogiks ei soovita, isegi kui nö ametlikud näitajad väidavad, et vesi on ohutu.
Marianne Suurmaa
Kokkuvõte Eric Gammalsi pH-tasakaalu loengust (2008, Tallinn); E.Gammals on Soomes töötav mikroskopist ja tervisespetsialist.